• zwiedzanie łazienek królewskich w Warszawie z przewodnikiem
 • zwiedzanie starego miasta w Warszawie z przewodnikiem
 • zwiedzanie stadionu narodowego w Warszawie z przewodnikiem
 • zwiedzanie krakowskiego przedmieścia z przewodnikiem
 • zwiedzanie pałacu w Wilanowie z przewodnikiem
 • przewodnik Warszawa zwiedzanie
 • przewodnik Warszawa
 • przewodnicy warszawa
 • przewodnik po Warszawie
 • zwiedzanie z przewodnkiem Warszawy
 • Warszawa
 • Zabydki w Warszawie
 • panorama Warszawy

Moja Warszawa

Blisko 70 lat temu Warszawa została starta z powierzchni ziemi. Na głuchym cmentarzysku gruzu i ruin wegetowało nie więcej jak tysiąc ludzi. Dziś, z liczbą mieszkańców sięgającą dwóch milionów, drapaczami chmur wznoszącymi się z roku na roku coraz wyżej, staje się najbardziej dynamiczną i rozbudowującą się stolicą europejską. Ten paradoks pokazuje czym jest ów duch Warszawy, który czyni naszą stolicę symbolem wolności i zwycięstwa.

To prawda, niczym mityczny ptak feniks, Warszawa narodziła się dosłownie z popiołów. Z miejsca apokaliptycznej zagłady i największego ludobójstwa w dziejach, stała się miejscem niespotykanego w świecie wysiłku odbudowy i rekonstrukcji. O tej niezwykłej historii wskrzeszenia miasta, możliwego dzięki uporowi i niezłomności żyjących tu ludzi, opowiadają czarujące kamienice i uliczki Starego Miasta, dziesiątki barokowych i klasycystycznych pałaców stojących wokół jednej z najpiękniejszych ulic Europy – Traktu Królewskiego.

Ale Warszawa nie tylko została odbudowana. Zniszczona przez jeden system totalitarny, stworzyła innemu wyjątkową okazję zrealizowania jego utopijnych wizji. Przez ponad 40 lat Warszawę tworzono jako idealne miasto socjalizmu, ziszczenie komunistycznego raju. Prawdziwie nowy, wspaniały świat, który wciąż wprawia w osłupienie turystów z całego świata. Efektem był obraz ponurego, szarego, pustego miasta, który wielu pewnie wciąż ma w głowach.

Ci nie poznają dzisiejszej Warszawy. Przez ostatnie 20 lat miasto przeobraziło się po raz kolejny. Wraz z powrotem demokracji i wolnego rynku, duch Warszawy – ten duch wolności, nieugiętości i buntu – znów został uwolniony. Borykając się z koszmarną przeszłością, Warszawa zdobywa sobie nową pozycję w świecie, stając się znienacka miastem zaskakująco kosmopolitycznym, zdolnym konkurować z każdym innym w Europie.

Mimo siedmiuset lat historii i pozycji centrum finansowego Europy Środkowej, Warszawa wciąż jest jednak tylko obietnicą. Rozdarta między tym, czym mogłaby być a tym, czym może, wciąż dopiero staje się wielkim miastem.

Czy tym razem jej się uda? Trzeba dać jej szansę. Nie będę wam obiecywał, że doświadczycie tu powabów drugiego Paryża, magii Rzymu czy piękna Pragi. Najpewniej nie. Nasza stolica jest piękna w bardzo szczególny sposób – tu architektoniczne style, okresy dziejów, systemy polityczne i gospodarcze mieszają się w tych samych miejscach, nachodzą na siebie, kreując przestrzeń chaotyczną ale niesamowicie interesującą. W tym sensie jest unikatem, miastem tak różnym od innych stolic Europy.

Zatem… gdy już wszyscy poznali powaby Paryża, magię Rzymu i piękno Pragi, najwyższa pora dać się zarazić duchem Warszawy. W końcu to nasza stolica, przekonajcie się sami co tak w niej zachwyca nawet najbardziej wymagających turystów z całego świata.